Touha po vlastním bydlení není nic, co by nikdo nezažil. Někdo k němu přišel dřív, někdo později a někdo toto přání pořád řeší. Vlastní bydlení je totiž priorita číslo jeden v oblasti běžných lidských potřeb. A tak, když chybí vlastní finanční prostředky, tak nezbývá než sáhnout po výhodných půjčkách, úvěrech a hypotékách.

A první kroky míří přímo do banky. Je to z toho důvodu, že banky patří mezi nejdůvěryhodnější společnosti, které mají stabilitu a pevné místo na trhu. Často si u nich lidé šetří peníze a využívají různé bankovní účty, z čeho vyplývá spousta dalších výhod. Takže podat si žádost o hypotéku právě tady je zcela přirozené.

Avšak v bankách je získání jakéhokoliv finančního produktu čím dál tím víc složitější, protože podmínky se hodně zpřísnily, a ne každý na hypotéku dosáhne. Obvykle jde o příjmy, hodnotu nemovitosti, výši částky, záznamy v registrech dlužníků a podobně. Bonita klienta je často pro banky to nejdůležitější. Takže jakmile klientovi něco chybí nebo jeho záznamy obnášejí nějaké resty, tak nemá šanci úvěr u banky získat.

V takovém případě ještě nemáte prohráno, protože trh nabízí ještě další možnosti. Je tady například nebankovní hypotéka.

Neznamená však, že po ní můžou sáhnout pouze klienti, kteří neprojdou v bance. Zalíbit se může i těm, kteří podmínky banky zcela splňují, protože někdy nebankovní společnosti nabízejí produkty stejně výhodné jako banky.

Hlavní výhodou je, že obvykle nejsou zkoumány registry dlužníků, někdy není potřebné ani dokládat příjmy a vyřízení je mnohem rychlejší než v bance. Stejnou zůstává podmínka ručení nemovitostí či doba splatnosti až 30 let, a to i s možností předčasného splacení. Na peníze si tak může přijít téměř každý a splnit si tak svůj sen o vlastním a krásném bydlení.

V každém případě je potřebné si smluvní podmínky řádně přečíst a teprve pak podepsat. Ručíte nemovitostí, takže v případě potíží můžete snadno o ní přijít a je jedno jestli u banky nebo nebankovní společnosti.