Když se rozhodnete vzít si hypotéku pro účel bydlení, tak zajisté jste si také vědomí toho, že nejde o záležitost na pár let a že důležité je hlavně mít schopnost splácet. Právě z toho důvodu banky požadují při žádosti o hypotéku potvrzení o výši vašich příjmů.

Může se stát, že takové potvrzení nemůžete doložit nebo jsou vaše příjmy nižší, než banka požaduje. A to nevede nikam jinam než k zamítnutí vaší žádosti. A tím se váš sen o vlastním bydlení zcela rozpadá.

Takové zjištění není vůbec ve složitých životních situacích příjemné, a právě proto jsou na trhu ještě další možnosti a s mírnějšími požadavky. Například hypotéka bez doložení příjmu.

Obvykle jde o produkt nebankovních společností, které se snaží svým klientům vyjít vstříc. I vyřízení je většinou mnohem jednodušší než v bance, protože řešení nabízejí i formou online podání žádosti, čím celý proces vyřizování urychlí. Slibují sdělení o stavu vaší žádosti již do 24 hodin.

Díky tomu, že nemusíte dokládat příjmy či nejsou lustrované záznamy v registrech, bývá vyšší i úrok, než v případě doložení všeho potřebného a čistých registrů. Je to taková kompenzace za to, že vám společnost vyjde maximálně vstříc. Také se to může odrazit i na výši půjčené částky, protože ani nebankovní společnost nechce podstupovat riziko, že přestanete splácet. Navíc ručíte nemovitostí, takže vás nikdo nechce jen tak připravit o váš majetek.

Jinak se tato hypotéka od těch běžných v ničem neliší, a i splatnost bývá nastavená na 20 až 30 let podle toho, jak to má každá společnost v podmínkách. Předčasné splacení je rovněž samozřejmostí a často dokonce bez sankcí.

Před podepsáním takové smlouvy zvažte, jestli i přes to, že nedokládáte příjmy, jste schopni tento závazek splácet. Nebankovní společnost vás o váš majetek nechce obrat, ale závazky, které podepisujete ve smlouvě, jsou pevně dané a porušení bývá často s fatálními následky.